Nieuwe groepen en cursussen


Voluit leven

De vraag hoe ons leven bevredigend vorm te geven, is er een van alle tijden. ‘Hoe gaan we op een prettige manier om met onze relaties, hoe ontwikkelen we een liefdevolle verhouding met onszelf? Hoe kunnen we een zinvol leven leiden?’

Het Tibetaans boeddhisme geeft ons handreikingen over deze vragen. Ze helpen ons beter te begrijpen waarom het leven soms stroef verloopt, hoe daar goed mee om te gaan en vooral hoe een dieper geluk te vinden om vanuit te leven.

We maken gebruik van het boek: ‘Voor de dood niet bang’ van de oprichter van Jewel Heart, Gelek Rimpoche. Hij introduceert daarin kernbegrippen als gehechtheid en liefde, reïncarnatie en karma, compassie en wijsheid. Deze plaatst hij in een hedendaagse context, waardoor ze naadloos antwoord geven op vragen van deze tijd.

In deze cursus wordt ook uitgebreid aandacht besteed aan meditatie, zoals aandachtsmeditatie en mindfulness, concentratie- en analytische meditatie, en visualisatie. Leren, analyseren en mediteren is de beproefde boeddhistische methode om ons spiritueel te ontwikkelen. In deze cursus staan we stil bij deze drie stappen en gaan we ze ook beoefenen. Op deze wijze verbinden we de aangereikte kennis met ervaringen in ons eigen leven.

Begeleiding: Roland Driebergen en Onno de Haas
Data: Vanaf 15 september twee wekelijks, met uitzondering van de schoolvakanties en nationale feestdagen
Tijd: maandag 19.30-21.30 uur

Het boek: ‘Voor de dood niet bang’ van Gelek Rimpoche is te leen of te koop bij Jewel Heart.

Kosten: Leden van Jewel heart kunnen gratis deelnemen. Voor niet-leden vragen we een kostendekkende donatie van € 200,- (excl. boek)

Opgeven: via het secretariaat o.v.v. Voluit Leven


Op zoek naar innerlijke rust

Je hebt het vast weleens zelf ervaren: de wereld waarin we nu leven kan prachtig, maar soms ook verwarrend en zelfs overweldigend zijn. Hoe ga je daarmee om? Hoe kun je een betrouwbare koers uitzetten naar meer rust, blijdschap en vrijheid, en hoe blijf je die volgen?

Met dit soort vragen gaan we aan de slag, aan de hand van het boek “Attaining lasting satisfaction”. Dit transcript bevat een serie lezingen van Gelek Rimpoche, oprichter van Tibetaans boeddhistisch centrum Jewel Heart. Hij geeft heldere inzichten hoe je je leven zinvol kunt maken, met daarbij een groot aantal adviezen hoe je door een andere bril naar het leven kunt kijken dan wij in het Westen gewend zijn. De sleutel ligt niet in het lichamelijke en materiële, maar in de ontwikkeling van je geest.

Stapsgewijs lezen, overdenken en bespreken we drie hoofdthema’s die de rode draad vormen:

  • Hoe kun je jezelf bevrijden van de pijn en problemen die je nu in dit leven ervaart?
  • Hoe kijk je verder vooruit, naar een toekomst die vrij is van lijden?
  • Hoe kun je anderen helpen om dat ook te bereiken?

Onderwerpen die veel stof tot nadenken geven. De bijeenkomsten bieden een mooie kans om hierover van gedachten te wisselen met andere geïnteresseerden.

Wil je meer helderheid in je leven brengen en onderzoeken hoe je vanuit een andere invalshoek naar de wereld kunt kijken? Wees dan van harte welkom bij deze kennismakingscursus.

Praktische gegevens

Begeleiding: Peter van Wanrooij en Doke van Dieren

Plaats: Jewel Heart

Tijd: tweewekelijks op woensdag van 13.30-15.30 uur

Data: In 2025: 3 en 17 september; 1 en 29 oktober; 12 en 26 november; 10 december;      In 2026: 7 en 21 januari; 4 februari; 4 en 18 maart; 1 en 15 april; 12 en 26 mei; 9 en 23 juni

Eigen bijdrage: leden via contributie; niet-leden € 200,- excl. studiemateriaal. In overleg met de penningmeester is reductie of betalen in termijnen mogelijk.

Transcript: Attaining lasting satisfaction verkrijgbaar via Jewel Heart. Bestellen vóór 1 september via de Jewel Heart winkel: transcript Attaining lasting satisfaction.


Innerlijke Vrijheid            

Volgens de 14e eeuwse Tibetaanse meester  JeTsongkhapa draait alles om drie kerninzichten, schijnbaar  eenvoudig, maar diep transformerend:

Onthechting : Echt geluk komt niet van spullen, status of likes.  Je laat je niet meer meeslepen door de waan van de dag, maar leert vrede vinden in het nu.

Compassie :  Door je hart open te stellen voor anderen, groeit jouw leven in betekenis. Niet “Wat wil ík?”, maar: “Hoe kan ik bijdragen?”

Inzicht :  Inzicht is leren kijken voorbij schijn en gewoonte, en ontdekken dat niets vaststaat. Zie de dingen zoals ze echt zijn. Dat geeft ruimte, flexibiliteit en echte vrijheid.

In deze cursus werken we aan de hand van het eigentijdse commentaar van Gelek Rimpoche op de oude, bijzondere  tekst  van Je Tsongkhapa.  In een ongedwongen sfeer zoeken we samen naar hoe  deze inzichten bruikbaar zijn in het leven.

Deze cursus is een mooi vervolg op de kennismakingscursussen.

Begeleiding : Carel Weevers

Plaats: Jewel Heart Nijmegen

Data : Vanaf maandag 6 oktober , elke twee weken 

Tijd: van 19.30 tot 21.30 uur

Kosten:  Voor leden is deelname gratis. Voor anderen vragen we een kostendekkende donatie van € 200,- (excl. transcript)

Opgeven: vóór 30 september via het secretariaat o.v.v  Innerlijke vrijheid


Heart of Compassion

Open zondagochtendbijeenkomsten bij Jewel Heart

Ben je benieuwd naar wat het Tibetaans boeddhisme inhoudt en zoek je een plek waar je op een ontspannen en toegankelijke manier kunt kennismaken? Dan ben je van harte welkom bij Heart of Compassion, een reeks zondagochtendbijeenkomsten waarin compassie het centrale thema vormt.

Tijdens deze ochtenden beginnen we met een gezamenlijke meditatie. Daarna volgt een korte inleiding op een boeddhistisch thema, zoals de Vier Edele Waarheden, compassie voor jezelf en voor anderen.

We nemen vervolgens de tijd om samen stil te staan bij het onderwerp, in de vorm van een gesprek of een geleide meditatie die uitnodigt tot reflectie.

Voor wie?

  • Iedereen met (beginnende) interesse in boeddhisme
  • Mensen die graag instappen zonder cursusverplichting
  • Ook geschikt voor wie financieel laagdrempelig wil deelnemen

Tijd en data: Vanaf 1 september twee keer per maand op zondagochtend 10:15 – 12:30 uur, met ontvangst vanaf 10:15 uur. De exacte data wordt nog bekend gemaakt

Plaats: Jewel Heart, Hatertseveldweg 284, 6532 XX  Nijmegen

Begeleiding: Eline Rinchen Dorjee-Weiman

Toegang

Gratis. Opgeven is niet nodig

Deze reeks sluit aan bij het Jaar van Compassie 2025, ter ere van de 90e verjaardag van Zijne Heiligheid de Dalai Lama.

 

Geplaatst in Geen categorie, Home-nl.